مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» احداث 570 گلخانه در مازندران

✳️احداث 570 گلخانه در مازندران/ افزایش 50 هکتاری گلخانه‌ها

????از ابتدای امسال تاکنون حدود 50 هکتار به توسعه گلخانه‌های استان که شامل گل و گیاهان زینتی، سبزی و صیفی و محصولات کشاورزی است، اختصاص پیدا کرده است.

????استان مازندران به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و اقلیم مطلوبی که دارد از جمله استان‌هایی است که توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را به عنوان یک راهکار مناسب مطرح کرده و در راستای رسیدن به این هدف مهم گام‌های جدی برداشته است.

????کشت‌های گلخانه‌ای یکی از شیوه‌های به روز دنیا و راهی مطمئن در مدیریت مصرف و صرفه جویی آب و راهی برای تولید محصولات باکیفیت و کاهش ضایعات در بخش کشاورزی است که با افزایش سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای می توان به افزایش صادرات محصولات کشاورزی امیدوار بود.

????به همین منظور آخرین وضعیت کشت‌های گلخانه‌ای محصولات کشاورزی مازندران را از زبان مجری طرح توسعه گلخانه‌‌های سازمان جهاد کشاورزی مازندران جویا شدیم که از نگاه مخاطبان می‌گذرد.

????شبنم غفاری در این رابطه اظهار کرد: احداث واحدهای گلخانه‌ای در مقیاس‌های مختلف، جدای از اینکه مزایایی در افزایش بهره وری و استفاده بهینه از منابع آب دارد، می تواند زمینه‎‌ای برای افزایش تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح، ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر برای بهره‌برداران باشد.

????وی ادامه داد: مزایای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را می‌توان گامی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تعریف کرد چراکه با استفاده از این شیوه نوین کشاورزی و با تکیه بر منابع و ظرفیت‌های داخلی می‌توان بطور مستقیم و غیرمستقیم برای کشاورزان و علاقمندان این بخش ایجاد اشتغال و درآمد کرد.

????مجری طرح طرح توسعه گلخانه‌‌های جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: با برنامه‌ریزی توسعه گلخانه‌ها و بهره‌برداری از مجتمع‌های گلخانه ای در آینده نزدیک، سطح کشت‌های گلخانه‌ای به 400 هکتار خواهد رسید.

????غفاری با بیان اینکه کشت‌های گلخانه‌ای ضمن افزایش راندمان تولید، صرفه جویی زیادی را در مصرف بهینه آب به دنبال دارد، گفت: کشت‌های گلخانه‌ای علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب و ایجاد اشتغال و درآمد سبب خواهد شد محصولاتی با کیفیت بالا در استان و کشور تولید و به فروش برسد که نشان از قابلیت و ارزش آن محصول دارد.

????وی اضافه کرد: فعالیت‌ها در زمینه کشت‌های گلخانه‌ای باید به نحوی باشد که متقاضیان این بخش بتوانند محصولات صادرات محور تولید کنند.

????مجری طرح توسعه کشت‌های گلخانه‌ای جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه محیط‌های گلخانه‌ای بسته است و این امر سبب کاهش تبخیر و تعرق در محیط می‌شود و از طرفی میزان سرانه محصول تولید شده به نسبت مصرف آب رشد چند برابری را به دنبال دارد، توسعه گلخانه‌ها می‌تواند نماد پیوند بین ۴ عامل محدودیت آب، خاک، انرژی و تولید غذا باشد و صرفه جویی در آب از مقوله‌های مهم در کشت‌های گلخانه‌ای است که نیاز کمتری به آب دارد و میزان مصرف آب را کاهش می دهد.

????وی آماری از کشت‌های گلخانه‌ای در مازندران ارایه کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود 50 هکتار به توسعه گلخانه‌های استان که شامل گل و گیاهان زینتی، سبزی و صیفی و محصولات کشاورزی است، اختصاص پیدا کرده است.

????مجری طرح توسعه کشت‌های گلخانه‌ای جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه امسال 414 گلخانه به مساحت 144 هزار و 542 مترمربع به صورت خوداجرایی در سطوح کوچک و خانه‌سراهای روستایی در استان اجرا شده است، گفت: 156 گلخانه نیز به مساحت 340 هزار و 174 مترمربع با تسهیلات بانکی احداث شده است.


جشنواره به مدرسه بر می‌گردیم - دیجی کالا
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده